Önce Külliye şimdi Mammad Gulmamadov: Hangi aklın eseri… Konu: SOCAR

İsrail’e Türkiye üzerinden petrol sağladığı öne sürülen Azerbaycan devletine ait SOCAR enerji şirketi, İstanbul’daki binası önünde, Filistin için Bin Genç grubu tarafından protesto edildi. Grup, Socar’ın binasına kırmızı boya fırlatarak eylem yaptı. Grup, protesto sırasında “Soykırımcı İsrail’e petrol sağlayan Socar önünde intifada sesini haykırmaya devam ediyoruz! Bu topraklardan işgali, soykırımı besleyenlerin yakasındayız, bu kanlı ticarete geçit vermeyeceğiz!” şeklinde sloganlar attı.

ODATV’YE AÇIKLAMA

Global Medya CEO’su Mammad Gulmammadov ise söz konusu saldırıya ve iddialara ilişkin Odatv’ye açıklamada bulundu.

Odatv’ye yazılı olarak açıklama gönderen Gulmammadov şunları söyledi:

“Bu bir protesto değil saldırı.

Bunlar da göstericiden ziyade saldırgan.

Dertlerinin asla Filistin ve Gazze olmadığını düşünüyoruz.

Biraz dikkatli bakınca da bu durum anlaşılıyor zaten.

Camları kırmak, kapıları zorlamak, arbede çıkarmak ve “burayı başınıza yıkacağız” gibi tehditler.

Tüm bunlar, bugüne kadar Türkiye’deki Filistin’e destek gösterilerinin çok uzağında kalan marjinal, saldırgan eylemler olarak dikkat çekiyor.

Katılanlara tek tek bakıldığında da aslında bunları organize eden yapının Filistin desteğinden ziyade Irak’ta Suriye’de, Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerine destek veren provokatörler olduğu anlaşılıyor.

Çok açık ki, Filistin ve Gazze umurlarında değil buradaki amaç Türkiye-Azerbaycan dostluğunu, Erdoğan-Aliyev kardeşliğini hedef almak.

Bizlere düşen de hem Türkiye’nin hem Azerbaycan’ın yüreğini yakan Gazze’deki soykırımın, provokasyonlara alet edilmesini engellemek, Filistin adına bir şey yaparmış gibi durup, aslında bambaşka amaçlara hizmet eden bu faaliyetlere karşı dikkatli olmak ve herkesi bunlara karşı uyarmak, olmalıdır.”

BİR TEPKİ DE KÜLLİYE’DEN

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Gazze’deki saldırılar üzerinden Azerbaycan menşeili olan SOCAR petrol şirketini hedef alanlara tepki gösterdi. “Filistin bahanesiyle dışarıdan desteklenen radikal grupların başını çektiği Azerbaycan karşıtlığı ve SOCAR saldırılarını şiddetle kınıyorum” diyen Attar, paylaşımında sosyal medyadaki bilgi kirliliğine de açıklık getirdi.

İsrail’in kullandığı yakıtın SOCAR tarafından temin edildiğini yalanlayan Aygün Attar, “Oil Change International (OCI) tarafından yürütülen çalışmaya göre İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarda kullandığı uçakların, tankların ve jetlerin yakıtları, BP, Chevron, ExxonMobil, Shell ve TotalEnergies gibi büyük çaplı petrol şirketlerinden temin edilmektedir” dedi.

Aygün Attar’ın paylaşımının tamamı şu şekilde:

“#Filistin ‘de yaşanan insanlık suçunu en şiddetli biçimde ve en sert şekilde eleştiren bir insan olarak #Filistin bahanesiyle dışarıdan desteklenen radikal grupların başını çektiği #Azerbaycan karşıtlığı ve #SOCAR saldırılarını şiddetle kınıyorum.

Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı olan SOCAR’ı ülkemizin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarda hedef göstermek hanki aklın önerisidir ?

#SOCAR ve #PETKİM gibi Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan binlerce insana istihdam yaratan şirketlere yönelik kulaktan dolma bilgilerle yapılan hücumlar ne anlama geliyor?

Yahudi sermayesinin ürettiği ürünlerin iç piyasada kullanıldığı gerçeğini görmezden gelen #SOCAR düşmanı güruh karşısında ilgili devlet kurumlarının sessiz kalması düşündürücüdür !

Ayrıca, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Brezilya, Gabon ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) fosil yakıt ithal eden İsrail ‘in Oil Change International (OCI) tarafından yürütülen çalışmaya göre Gazze’ye yönelik saldırılarda kullandığı uçakların, tankların ve jetlerin yakıtları, BP, Chevron, ExxonMobil, Shell ve TotalEnergies gibi büyük çaplı petrol şirketlerinden temin edilmektedir.

Ülkemizde Türkiye Azerbaycan kardeşliğini hazmedemeyen “hatrı sayılır” bir kesimin vardığından zaten haberdardık , Türklükten nefret eden şu zümrenin Filistin’i bahane ederek içindeki zehri kusuyor olduğuna da tanık oluyoruz !

Bağa destursuz girenlere devletlerarası ilişkileri oyun zanneden şu zatlara duyuyoruz ,din kisvesi altında Can Azerbaycan ‘ı düşman bellemek ve kardeşlik hukukuna aykırı davranmak haddiniz değil .

Bizi düşman etmek için ellerini ovuşturarak oyuncularını sahneye çıkaran senaryo yazarlarına net cevabımızdır : Türkiye ile Azerbaycan etle tırnak gibidir araya girilmez , giren de kokarak çıkar .

Bu böyle biline !”

ODATV UYARMIŞTI

Benzer saldırıların artmasının ardından Odatv geçen yıl Kasım ayında “Hrant Dink cinayetine giden yol: Protestoları hafife almayınız… McDonald’s bu işin neresinde” diyerek uyarmıştı.

2004 yılında yaşanan bir “protesto” yeterli derecede araştırılmayınca Hrant Dink’in katledilmesine giden yolun önü açılmış oldu.

Hrant Dink cinayetine giden yol: Protestoları hafife almayınız… McDonald’s bu işin neresindeGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir