MSB duyurdu. 2024’ün ilk 5 ayında 1092 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından İzmir’de Efes-2024 tatbikatı yapılıyor.

Tatbikat alanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, terörle mücadele harekatından sınır güvenliğine kadar birçok konuda bilgilendirmede bulundu.

Tuğamiral Aktürk, açıklamada yürütülen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, 44’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar bin 92 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

“2024’ÜN İLK 5 AYINDA BİN 92 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Terörle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunan Zeki Aktürk, başarıyla yürütülen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, 44’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar bin 92 teröristin etkisiz hâle getirildiğini aktardı.

Hudutlardan, 316’sı son bir haftada olmak üzere, 01 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 bin 661 şahsın yakalandığını aktaran Aktürk, yakalanan şahıslardan 7’sinin terör örgütü mensubu olduğunu belirtti. Aktürk ayrıca on bir haftada engellenen bin 442 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısının 56 bin 949 olduğunu aktardı.

“İSRAİL’İN DERHAL UAD KARARINA UYMASINI BEKLİYORUZ”

İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin Devleti’ni tanıma kararları ve Uluslararası Adalet Divanı’nın (ICJ), İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına ve Refah sınır kapısının insani yardımlara derhâl açılmasına hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşıladıklarının altını çizen Aktürk, İsrail’in derhal Uluslararası Adalet Divanı kararına uymasını ve uluslararası toplumun da bu konuda daha aktif bir tutum sergilemesini beklediklerini vurguladı.

Yapılan tüm çağrılara rağmen İsrail’in, Refah’a saldırılarını devam ettirmekte ve çadır kamplarda kalan yerlerinden edilmiş Filistinlileri öldürdüğünü belirten Aktürk, çocukların ve anne karnındaki bebeklerin öldürülmesinin hiçbir meşru sebebinin olamayacağını dile getirdi.

ENVANTERE YENİ GİREN SİLAH SİSTEMLERİ

Savunma Sanayi ve envantere giren yeni silah sistemleri hakkında da konuşan Aktürk, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun, 22 Mayıs’ta TUSAŞ tesislerini ziyaret ederek Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı HÜRJET ile ilk uçuşunu icra ettiğini anımsattı. Aktürk, ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, muhtelif miktarda T-70 Genel Maksat Helikopterinin muayene ve kabul faaliyeti tamamlandığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir