Kurban Bayramı öncesinde bıçakçılarda yoğunluk

Kırşehir’de Ahi Çarşısı, Ünal Çarşısı, Ahi Külliyesi’nde yer alan Zanaatkarlar Çarşısı gibi uğrak yerlerinden bir tanesi de tarihi çok eskilere dayanan ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yapıldığı Uzun Çarşı’da erken başlayan gün gece geç saatlerde sona eriyor.

Çarşı esnafından kalaycılık ve bıçak bileyiciliğiyle ilgilenen Uğur İşeri, bayram öncesinde vatandaşın bıçak, çaydanlık ve tencere tamiratına geldiklerini söyledi. Çarşının yaklaşık 40 yıllık esnafı olan Murat İşeri, “Esnaflar olarak Kurban Bayramı’na hazırlanıyoruz. Müşterilerimizden talebimiz bir an önce sıkışıklık olmadan tamiri yapılacak ne ürünleri var ise erkenden getirmeleridir” dedi. Vatandaşlar da bayram öncesi hazırlıklarını bitirmek için çarşıdaki esnafa erken saatlerde gidiyor.

Asırlardır esnaf tarafından kullanılan ve yeni iş merkezlerinin faaliyete geçmesine rağmen önemini yitirmeyen tarihi Uzun Çarşı, Anadolu’nun 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı ve 800 yıl öncesine ait ahi ocaklarının bulunduğu kent merkezindeki Kalehöyük’ün yanında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir