Konsol satış rakamları belli oldu: En yakın rakibini ikiye katladı!

Dünyada en güvenilir satış rakamlarını veren mecralardan biri olarak bilinen VGChartz, en son konsol satış rakamlarını açıkladı: PS5, Xbox Series X|S ve Nintendo Switch arasındaki konsol savaşlarında son durum böylece ortaya çıktı. Gelen rakamlara göre, PS5 rakiplerini domine etmeye devam ediyor.

PS5, konsol satış rakamları ile yine zirvede!

VGChartz’ın tahminlerine göre, 2024 yılının Mayıs ayında Amerika kıtasında (ABD, Kanada ve Latin Amerika) en çok satan oyun konsolu, 289.885 adet satışla PlayStation 5 oldu. Bu satış rakamıyla birlikte PlayStation 5’in Amerika kıtasındaki toplam satışı 24,31 milyon üniteye ulaştı.

İkinci sırada yer alan Nintendo Switch, 136.494 adetlik satışla toplam satış rakamını 53,43 milyon üniteye çıkardı. Xbox Series X|S ise 131.095 adetlik satışla üçüncü sırada yer aldı ve toplam satışını 17,36 milyon üniteye yükseltti. PlayStation 4 ise sadece 918 adetlik satışla toplam 41,54 milyon adet satış rakamına ulaştı. Bu rakamlarla PS4’ün ömrünü yavaş yavaş noktaladığı da ortaya çıkıyor.

Bu veriler ışığında, PlayStation 5’in Amerika kıtasında liderliğini sürdürdüğü görülüyor. Buna karşın, geçen yıla göre bir miktar düşüş yaşadığı da söylenebilir. Oyun konsolu pazarının dinamikleri, yeni oyunların çıkışı, fiyat politikaları ve global ekonomik koşullar gibi birçok farklı kıstastan etkileniyor. Buna karşın, konsola özgü oyunların azalmasıyla eleştirilen PS5, zirvedeki yerini kaptıracak gibi de görünmüyor.

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz, görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir