Dünyaca ünlü ekonomistten Türkiye yorumu: Gücü artacak

Chatham House’da dünyaca ünlü analisti Timothy Ash Türk Lirası’nın güçleneceğini ve enflasyon üstünde baskı yaratacağını duyurdu.

Sosyal medya platformu X’den paylaşımda bulunan Ash, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verimli bir piyasa döngüsü yarattığını ifade etti.

Ünlü ekonomist ayrıca “Faiz artırımlarından sonra liranın istikrarı, de-dolarizasyon, rezerv birikimine izin veren portföy girişleri, artan güven, daha fazla lira istikrarı ve para girişleri görülüyor” ifadelerini kullandı.

“TL’NİN GÜCÜ ARTACAK”

Chatham House’un kımdeli analisti Timothy Ash, “Türkiye – Şimşek ve TCMB verimli piyasa döngüsü yarattı. Faiz artırımlarından sonra liranın istikrarı, de-dolarizasyon, rezerv birikimine izin veren portföy girişleri, artan güven, daha fazla lira istikrarı, para girişler görülüyor. Liranın gücü enflasyon üzerinde baskı yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi sosyal medya hesabı X üzerinden enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor” diyen Şimşek, “Yılsonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımına devam eden Şimşek, “Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli. Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz. Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır. Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.” dedi.

TÜRKİYE’NİN TASARRUF TEDBİRLERİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan kamuda tasaarruf tedbirleri kapsamında;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir